Adam K:n silkkijänne

Tästä on pitänyt laittaa kuvia. Mittailin ja kuvailin jännettä Istanbulissa viime kesällä. Jänne on liotettu 15% liimaseoksessa. Kestää Adamin mukaan 100# jousella ampumisen. En muista enää enkä nää kuvista tarkkaan, mutta ihan kuin jännelenkeissä olisi teippiä? Kummallista.

Multa löytyy tätä jännemateriaalia ja siitä voisi tehdä testijännettä. Sinällään ei niin lupaavaa kamaa, koska kuitu on punottua, eli sisältää kierrettä eikä suoria pitkiä kuituja. Voipi olla samaa materiaalia mistä Ivar tekee jänteensä. Näyttää siltä että suomen silkkikaupasta saatava silkki on maailman parasta.

Voisiko tuo lenkin vahvistus olla vain jotain liimattua puuvillakangasta? Toimisi varmaan aika hyvin pituusammuntajänteessä, jolla ei paljoa ole käyttöä kerralla.

Vaikuttaa vain puuvillavahvikkeelta. Tiukka pohjapunos ja löysempi loppu punos.

Aasiassahan käytettiin niin paperia kuin raakanahkaa suojapunoksissa. Suolipunosta luuppien ymparille olen itse aikoinaki havitellut, mutta jäänyt tekemättä.

1 tykkäys